About the author

My photo

Java, Scala, and everything

Sunday, December 28, 2008

64 bitowy firefox, java i flash plugin pod linuxem

W końcu jest! 64-bitowy plugin do javy i flash player do firefoxa. Jak dotąd użytkownicy 64-bitowego linuxa mieli do wyboru firefoxa bez pluginów do flasha i javy lub wersję 32-bitową, co wymagało pewnych kombinacji. Ewentualnie firefoxa 64-bitowego z 32-bitowymi pluginamy, co wymagało jeszcze większych kombinacji. Teraz w końcu możemy mieć w pełni 64-bitową przeglądarkę, z 64-bitowymi pluginami. I kombinacji też przy tym mniej ;)

Jak to zrobić

"Przepis" dotyczy ubuntu, ale na innych dystrybucjach powinno być podobnie. Najpierw ściągamy javę 1.6.0_12 early access i flash playera.

Jeśli java ściągnięta jest w postaci pliku .bin, po prostu go uruchamiamy (wcześniej dając mu taką możliwość np. przez chmod +x). Spowoduje to wypakowanie javy do katalogu jre1.6.0_12. Katalog ten przenosimy np. do /usr/lib/jvm (jako root lub przez sudo).

Rozpakowujemy flash playera. Jest to jeden plik libflashplayer.so. Kopiujemy ten plik do katalogu /usr/lib64/mozilla/plugins/

W tym też katalogu tworzymy link do pluginu javy:
ln -s /usr/lib/jvm/jre1.6.0_12/lib/amd64/libnpjp2.so /usr/lib64/mozilla/plugins/libnpjp2.so

I to wszystko! Uruchamiamy teraz 64-bitowego firefoxa i już możemy się cieszyć przeglądarką z javą i flashem. W dodatku jest ona oryginalna, systemowa, czyli update'y do niej będą się pojawiały w repozytorium.

No comments: