About the author

My photo

Java, Scala, and everything

Monday, June 9, 2008

Hudson - user friendly CI tool

Hej,

Niedawno znalazłem bardzo fajne narzędzie do CI (continous integration). Jest nim Hudson, napisał je jeden Japończyk (nie wiem czy to ma znaczenie, ale jakoś czuję że jakieś tam chyba ma ;)).

Ma przyjemny interface i jest wygodny. Generalnie odnoszę wrażenie że wszystko jest bardzo przemyślane i nastawione właśnie na wygodę użytkowania. Można go odpalić przez wywołanie "java -jar hudson.war", a można wrzucić wara do tomcat/webapps i też działa.

Cała konfiguracja odbywa się przez przeglądarkę. Zapisywana jest w dosyć prostych plikach XML, więc jakby ktoś chciał sobie to zautomatyzować (np. wrzucanie 100 projektów i konfigurowanie każdego z osobna to niezbyt przyjemne zajęcie) to zawsze można wygenerować/zmodyfikować sobie XMLe jakimś skryptem (albo programem w javie ;)).

Są też różne różniste pluginy, ja na przykład używam pluginu do Cobertury.


Od niedawna jest to projekt Suna. Kohsuke pracuje w Sunie, zaczął Hudsona jako hobbystyczny projekt open source, ale stał się on na tyle popularny i dojrzały, że Sun przygarnął go pod swoje skrzydła i teraz Kohsuke pracuje nad nim w godzinach pracy, a nie w weekendy i po nocach :)

2 comments:

mati said...

Zaczelismy uzywac Hudsona w Tiscali jakies 3 miesiace przed tym jak odszedlem. Musze powiedziec, ze jestem zaskoczony hudsonem i bardzo mi sie podobal. Jezeli bede potrzebowal CI to zaczne od Hudsona. Niestety w Shopzilli dalej uzywaja CruiseControl, ale rozmawialem juz z jednym gosciem o tym aby go zastapic. Moze sie uda.

koziołek said...

Właśnie wdrażam Hudsona w fabryczce. Rzeczywiście fajne narzędzie.
To że napisał to Japończyk ma znaczenie. Zobacz, że udane buildy oznacza się na niebiesko, a nie jak rozsądek nakazuje na zielono. W Japoni zielony oznacza fail ;)